Az avokádó ősi dél- amerikai növény, már 5000 évvel i.e. fogyasztották. Ezt a nagyon finom zöldséget (vagy gyümölcsöt?) Európában a spanyolok honosították meg a XVI. században.
Nagyon tápláló sok proteint és olajat tartalmaz, energiatartalma 100g-ban 160kcl. Kevés cukor tartalma miatt a cukorbetegek is fogyaszthatják.
A benne lévő többszörösen telítetlen zsírsavak jó hatással vannak a szívre, az erekre és csökkentik a koleszterinszintet.
Az avokádó rendkívül gazdag vitaminokban: C, B és főleg E vitaminban ami rendkivül hatékony az öregedés ellen. Az avokádóolaj gyorsan avasodik, ezért a megkezdett tubust, illetve tégelyt érdemes mihamarabb felhasználni.
Depresszió kezelésére alkalmazott MAO-gátló gyógyszereket szedő betegek az avokádót lehetőleg kerüljék, mert magas vérnyomás alakulhat ki. Véralvadásgátló gyógyszerekkel való együttszedés esetén a beállított terápiás dózisok hatáserőssége csökkenhet, ezért lehetőség szerint az ilyen gyógyszereket szedő betegek se fogyasszák.
Elvétve megfigyeltek allergiás tünetek: kiütés, mellkasi fájdalom, de nem igazán jellemző rá.
A babakonyha kedvelt alapanyaga is: édesburgonyával elkeverve a kis felfedezők egyik legkedveltebb étele lehet.
Az avokádó régóta ismert afrodiziákum, azték neve, "ahuacacuahat", ami herefát jelent. Nah mielőtt elszárnyalna a képzeletünk, elárulom, hogy ez az elnevezés onnan származik, hogy párosával találhatók a fán.
Ha kedvünk van, csíráztathatunk avocadot. Ha egy megmosott avokádómagot hegyes végével lefele felfüggesztünk fogpiszkáló segítségével egy vízzel teli pohárra, akkor néhány héten belül a mag megreped, gyökeret, majd levelet ereszt. A csíráztatásnál arra kell figyelni, hogy a mag folyamatosan vízben legyen. Ha a növény már több levelet is hozott, ültessük humuszban gazdag talajba.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése