ARANYGALUSKA

Az aranygaluska nagy kedvencünk, bár nem egy gyorsan elkészíthető finomság, mégis megéri rászánni az időt, és belefektetni a kicsit több munkát, mert az eredmény magáért beszél.
 
Én nem igazán vagyok "diórajongó" ha aranygaluskáról van szó, de sokan arra esküsznek. Ha diósan akarjuk csinálni, akkor  nem csupán vajba, hanem egy darált dióból, cukorból, fahéjból és mazsolából álló keverékbe (egy ekkora adaghoz kb. 10-15 deka dió kellhet) érdemes beleforgatni.

A recept alapja a Péter Jánosné féle "Sütemények és egyéb édességek" könyvből van, amin azért persze változtattam itt-ott.




HOZZÁVALÓK


500 gramm félig kiőrlésű liszt (vagy 250 gramm Graham liszt és 250 gramm fehér liszt)
3 dl tej
80 gramm olvasztott vaj
80 gramm barna cukor
1 csomag szárított élesztő (Dr Oetker)
3 tojássárga (fehérjét elteszem, mert azzal kenem meg a tetejét)
csipet só, 
1 evőkanál citromlé
1 evőkanál vaníliaaroma


ELKÉSZÍTÉS


A sütőt kapcsoljuk be a legkisebb hőfokra (50℃-ra)

Tegyük egy tálba a  liszte(ke)t, a tojások sárgáját, a meglangyosított tejet, a barna cukrot, csipet sót, a vaníliaaromát a citromlével és az olvasztott vajjal. 

Dolgozzuk össze (ha kevés a liszt, adhatunk még hozzá). Akkor jó, amikor a kezünk tiszta lesz, és a tészta is elválik a tál falától.

Fedjük le, és kelesszük meg (én kb 45 percre a langyos sütőbe teszem kelni).

Ha megkelt, lisztes deszkán gyúrjuk át, nyújtsuk ujjnyi vastagságúra, és szaggassunk belőle korongokat (vagy egy fém kör alakú szaggatót használok amit a pogácsákhoz is, vagy egy pohár is tökéletesen megteszi). 

Egy tálkában olvasszunk fel egy kevés vajat. Egy kb 28 centis magas falú sütőtálat kenjünk ki olvasztott vajjal. 
A kiszaggatott korongokat forgassuk bele az olvasztott vajba, és tegyük szorosan egymás mellé a sütőtálba. (Ha diósan akarjuk csinálni, akkor ennél a résznél kell beleforgatni a darált dióból, cukorból, fahéjból és mazsolából álló keverékbe).

Amikor már az összes korongocskát bepakoltuk a tálba, tegyük megint a meleg sütőbe újabb bő fél órára kelni.



Ha megkelt, kenjük meg a tojás fehérjével  és 160-170 ℃-on süssük készre (akkor jó, ha megpirul a teteje, és a beleszúrt tű tisztán jön már ki. (Kb 35-40 perc. Tűpróba!). 

Ha megsült, hűtsük langyosra, és vaníliasodóval tálaljuk


FEKETE KAGYLÓ - MOULES (MINDENMENTES*, LOW CARB)

Bár a fekete kagyló nem kimondottan francia étel, szívesen fogadják azért a franciák is. A kagylók "hazája" Belgium. Ha Belgium, akkor természetesen szinte mindenki rávágja, hogy: sör. De ha étel, akkor viszont a Moules Frites (ejtsd: mull fritt) vagyis a feketekagyló sült krumplival.
A kagylóval viszont nem árt óvatosan bánni, mert rossz napokat is szerezhetünk vele magunknak, ezért is nagyon fontos, hogy csak a "jó" kagylókat főzzük meg. 

Többféle módon készítik: van tejszínes, fehérboros, sörös, currys... Nekünk a legjobban a "sima" fehérboros ízlik. 

A low carb, és a *mindenmentes, vagyis a glutén-, liszt-, laktóz-, szója-, tej-, tojásmentes diétákban fogyasztható, hozzáadott cukrot nem tartalmaz!



Halas stand Dél-Franciaországban (Valras-Place)


ELŐKÉSZÍTÉS

A kagylókat válogassuk át, amelyik törött, vagy büdös azt dobjuk ki. A megmaradt kagylókat folyó hideg vízzel jó alaposan mossuk át, (körömkefével meg is súrolhatjuk őket.) 
Azokat a kagylókat, amelyek nem csukódnak össze egyből kukába dobjuk. A "kis résnyire" nyitva lévőket ütögessük a mosogató falához. Ilyenkor ha "megijed", egyből becsukja magát. Ha már "nem él", akkor nyitva marad, és mehet a kukába (a kagylót csak élő állapotban lehet bedobni a zubogó "szószba"). A megmosott kagylókból a beleragadt hínárokat és egyéb "szálakat" húzzuk ki.


HOZZÁVALÓK


fekete kagyló (fejenként kb 500 gramm)
egy fél üvegnyi fehér bor
vékony szál póréhagyma
egy vastag zellerszár
só, bors
petrezselyem


ELKÉSZÍTÉS


Öntsünk egy nagy edénybe kb egy fél üvegnyi fehér bort, majd egy kevés vízzel együtt forraljuk fel. Adjuk hozzá a felkarikázott póréhagymát és a felvágott zellerszárat (kb akkorára darabolom, mint a nagyujjam ujjperce). Sózzuk, borsozzuk (vagy spec. kagylófűszert adok hozzá). Otthon (Mo-n) Kotányis halfűszert tettünk bele, és nagyon finom lett. Adjunk hozzá egy csokor apróra vágott petrezselymet is.



Amikor már rotyog, mehet bele a megmosott és tisztított feketekagyló, keverjük meg és fedjük le.


Fedő alatt 6-7 perc alatt főzzük meg. Akkor jó, ha az edényben lévő kagylók kinyíltak. Legalábbis nagy többség. Amelyikek nem nyílnak ki, azok mennek a szemétbe.




A kagyló evése: az első kagyló húsát villával vegyük ki. Utána ezt az üres kagylót fogjuk "evőeszközként" használni. 


A belgák frittes-t (fritt) kínálnak hozzá.
A speciális frittes krumplit (de igazából másmilyennel is lehet) mossuk meg. Pucoljuk meg és vágjuk vastagabb hasábokra. Kisebb adagokban félig süssük meg, majd szedjük egy  papírtörlővel bélelt tálra. Mehet az olajba az újabb adag krumpli. Tálalás előtt rakjuk vissza az első adagot, és süssük világosra. Vegyük ki, majd a többi adagot is süssük meg. 
Az ezzel a "módszerrel" sütött krumpli egy kicsit olyan, mintha kívülről sült,  belülről pedig főtt lenne.  


Nagyon finom hozzá pl egy Sylvaner.

Egy kis francia, egy kis magyar. Olykor pedig teljesen más! Kalandozás a konyhán innen és túl!