ESCARGOT A LA BOURGUIGNONNE


Csiga. Hát ez egy kényes téma. Sok embernek itt megy el a kedve a francia ételektől. Pedig ...
Én nagyon-nagyon szeretem, bár abba kategóriába tartozik amit Én nem hiszem, hogy valaha is megcsinálok. Inkább készen veszem meg, és úgy fogyasztjuk.
Sokan kérdezik, hogy milyen íze van... Hát ha valamihez akarnám hasonlítani, akkor leginkább a zuzához lehetne. Talán.

De azért, mert Én nem csinálom meg, még leírom az igazi francia éti csiga elkészítését "Pas à Pas" vagyis lépésről-lépésre. Háta valaki meg akarja csinálni.

Esős időt követően összegyűjtik a csigákat. A csiga nem veszélyes és nem is fürge állat, mégsem könnyű a gyűjtése. Csigavadászattal főképp a cigány lakosság foglalkozik, de szedi mindenki, aki áprilistól június közepéig ráér napközben. A csiga áprilisban bújik elő: ekkor könnyű megtalálni, viszont ilyenkor még kicsi. Ha nincs 3 cm, akkor nem veszik át. Június közepén kezd szaporodni, tojásrakással, s ekkor már törvény védi a csiga életét. 1993-óta ugyanis egy törvény szabályozza a gyűjtését: védett állatfaj, de mégis gyűjthető április 1-től június hónap 15-éig. 30 milliméter alatti csigát nem lehet Magyarországon gyűjteni, és kereskedelmi fogalomba hozni, ezenkívül a mennyiség is korlátozott: csak 2 ezer tonna csiga gyűjthető össze.

A csiga korhadékot fogyaszt, zöld növényi részekkel fűszerezve. Három év alatt éri el teljes méretét. Tenyésztésével már próbálkoznak, kevés sikerrel. Viszont a mediterrán csiga (Helix aspersa) tenyészthető, ráadásul már egyéves korára felnő, áruképes.

Érdekes, hogy a magyar konyhában nincs jelen, pedig a legnagyobb csigaszedő ország Magyarország, a feldolgozás általában Csehországban van, a fogyasztás pedig leginkább Franciaországban.

De vissza a házi elkészítéshez!
Mivel elég macerás, 150 db-os mennyiségnél kevesebbért nem is érdemes nekiállni.Az összeszedett csigákat egy hálóval bélelt faládába rakják úgy, hogy a láda alja ne érjen le a földre (például téglákra).
6 napig éheztetik őket, hogy kitisztuljanak. Az első és a második este vízsugárral alaposan lemossák őket, mert ez elősegíti a tisztulásukat, majd három napig szárítják.
A 7. napon készen állnak az elkészítésre:
A csigákat forró vízbe teszik és az újraforrástól számítva kb. 3-4 percig főzik. A csigákat ezek után kiszedik a házukból és lecsipkedik róluk a hátsó fekete részt. Az így kapott csupasz csigák 20 percre sós hideg vízbe kerülnek, majd alaposan át kell mosni.
Utána következhet a főzés: egy nagy lábosban 3 liter vizet, 1 liter fehér bort, 5 gerezd fokhagymát, 5 egészben hagyott vöröshagymát, amelyek mindegyikébe  2-2 szegfűszeget szúrnak, 5 sárgarépát karikákra szelve, 5-6 friss babérlevelet, ízlés szerint petrezselymet, kakukkfüvet, sót és borsot felforralnak, majd beleteszik a csigákat és lassú tűzön 5-6 órát főzik, majd hagyják kihűlni. (Így a csigákat átjárja az összes aroma)
Míg a csigák főnek, neki lehet látni a házak tisztogatásának. Kitisztítás után forró vízbe dobják a házakat, fertőtlenítik, majd kiszárítják (sütőben célszerű, mert úgy gyorsabb).

Közben elkészíthető a vajkrém:
Hozzávalók:
25 dkg vaj
5 gramm só
1 gramm bors
40 gramm préselt fokhagyma
nagyon finomra vágott petrezselyem
1-2 db finomra vágott újhagyma
Ezeket alaposan összedolgozzák.
A kitisztított, kiszárított csigaházba beletesznek egy kis vajkrémet, majd visszateszik a megfőtt csigát, majd újra egy kis vajkrém következik, így zárva le a csigaház nyílását.

Ezután előmelegített sütőben pár perc alatt készre sül  (épp annyi idő kell, hogy a vaj megolvadjon és már tálalható is).

A boltban vásárolt fagyasztott csigáknál értelemszerűen csak az utolsó lépés van, a készre sütés. Ne szárítsuk ki, épp csak kezdjen el bugyogni a finom vaj, és már vegyük is ki.
Általában 12 darabbal számoljunk fejenként.

Ha a csigák tisztításához nincs kedvünk, akkor megvehető készen is a vajkrém rúdban (fagyasztva). Sőt, csigákat is árulnak konzervben, miközben sokszor hozzá vannak csomagolva a csigák házai is.


csiga hús konzerv az amazonon
24 darabos csigaházcsomag az amazon-on
hűtőpultban lévő fűszeres vaj rúd

Most pedig vegyük sorra, hogy milyen "eszközök" kell(h)e(t)nek a csigák elkészítéséhez illetve elfogyasztásához:

Először is egy tálra lesz szükségünk, amibe rakva megsüthetjük őket.
Erre a célra árulnak "sima" fém mélyedéses tálkát, vagy kerámiát. De mostanság láttam olyat is, amin fém és szilikon füle van. De sok esetben tálcán árulják már, így elég csak a fóliát levenni róla, és már mehet is a sütőbe.

A csigák megfogásához kell(het) ez a csigaház formájúra kialakított fogó. A feje úgy van kialakítva, hogy a mélyedésébe pont beleférnek a csigák.
Szerintem mindenki látott már olyan filmet, amiben a főhős/szereplő - általában az étteremben - a csigát megpróbálja ezzel a fogóval megfogni, a fogó elcsúszik, és "sikerül" a csigát messzire repíteni...



Csiga villa: az egyik kezünkben a fogó, a másikban pedig ez a kis kétágú villa van, ezzel a csigaházakba benyúlva könnyebben kiszedhető a hús.





FÜSTÖLT LAZACOS TORTILLA FALATOK



HOZZÁVALÓK

1 zacskó tortilla chips
3 egész tojás
füstölt lazac szeletek
kaliforniai paprika
só, bors,
1 kávéskanál darált chili  paprika (elhagyható)


ELKÉSZÍTÉS

A chipses zacskót a pultra helyezem,  2-3 helyen késsel megszurkálom, hogy a levegő kijöhessen belőle, majd megnyomogatva (tenyérrel lefelé nyomva) apróra töröm benne a chipset.

Egy közepes tálba felütöm a tojásokat, belekeverem a tortilla chipset, sózom, borsozom, hozzáadom az apróra vágott kaliforniai paprikát, és a darált chilit.

Egy közepes méretű szilikonformába kanalazom, és 220 fokra előmelegített sütőben 10 perc alatt készre sütöm.
Egy vágólapra csúsztatva kisebb falatkákra darabolom. és hagyom kihűlni.

Addig a tetejére kerülő füstölt lazacot felcsíkozom, és egy party pálcára (ha nincs, akkor egy kisebb méretűre vágott hurkapálcikára) húzom több helyen "ráerősítve". A pálcikákat a kínáló tányérra/tálra helyezett tortilla falatokba szúrom.


CSOKOLÁDÉS PISKÓTA MEGGYEL



A meggyet leszűröm, és egy szűrőben hagyom lecsepegni. A levet ne öntsük ki, tökéleteesen felhasználható pl a gesztenyegolyók készítésésnél.
Most nem a "szokásos" piskótámat csináltam, hanem egy másik receptet, de ugyanúgy nagyon elégedett vagyok vele.
Az új 6-1es piskótám:
6 tojás
6 púpozott evőkanál liszt
6 evőkanál cukor
1 csomag vaníliás cukor
1 csomag sütőpor
1 csipet só
A sütőt előmelegítem 200 C fokra. A tojások sárgáját a cukorral és a vaníliás cukorral egy tálban habosra keverem. 

A lisztet egy másik tálba szitálom, és alaposan összekeverem a sütőporral. A tojások fehérjéből egy csipet sóval kemény habot verek. A tojássárgájákra rászórom a liszt felét, tedd rá a tojásfehérjét, majd a tetejére ráhintem a maradék lisztet.  Fakanállal óvatosan összedolgozom, úgy hogy a tojáshab ne törjön össze. A sütőpapírra szórom a meggyszemeket és elegyengetem őket. 

majd merőkanállal óvatosan eloszlatom rajta a masszát

és az előmelegített sütőben aranysárgára sütöm - akkor készült el, ha a teteje kissé elkezd barnulni (de nem égni!!!). A megsült piskótát kis ideig hagyom a sütőben hűlni, majd egy rácsra terített másik sütőpapírra borítva lehúzom róla a sütőpapírt, majd megfordítom és hagyom teljesen kihűlni.

A piskóta sütésének titka a keményre vert fehérje, és az, hogy a sütő ajtaját sütés közben nem szabad kinyitni, mert a tészta összeesik! 
A piskóta akkor készült el, ha a széle elválik a sütőlaptól.

Elkészítem a csokoládé krémet:
Hozzávalók:
400 gramm créme fraîche
4 evőkanál barna cukor
200 gramm csokoládé (60%os)

A créme fraîche-t a barna cukorral elkeverve egy edényben felmelegítem, majd hozzáadom a feldarabolt csokoládét. Állandó keverés mellett addig főzöm, amíg a csoki fel nem olvad. 

Kissé hagyom kihűlni, majd a piskótára kenem, és egy pár órára hűtőbe teszem. 




SÜTŐBEN SÜLT MOULES


Lassan a kagyló"szezon" végéhez érünk. Tartja ugyanis a nagy mondás: kagylót csak "r" betűs hónapban fogyasszunk. Vagyis az igazi az, ha "r" betűre végződő hónapokban (vagyis szeptembertől-februárig). De már találkoztam olyan szigorú kijelentéssel is, amely szerint "egy szezont csak egy évben" eszünk; magyarul szeptembertől-decemberig fogyasszunk csak (azt csendben tették csak hozzá, hogy ha nagyon megbízható helyről származik, akkor lehet február is). De azt hiszem aki olyan szerencsés helyzetben van mint Mi, hogy egyenesen a kagylótelepekről vehettük a kagylót Noirmoutier-ban, vagy a halpiacon az előző nap még az óceánban élvezkedőket...
Talán ezért is faragtam rá egyszer Mo-n, ahol nem írom, hogy melyik négybetűs francia áruházban vásárolt előre csomagolt kagyló bizony olyan büdös volt... hogy ihaj. Nah akkor megfogadtam (és ezt nagyon ajánlom!!!), hogy KAGYLÓT CSAK KIMÉRVE



Erre szezonvégi  tudnivalóra a Madame is figyelmeztetett minket a vásárláskor, vagyis pontosan közölte, hogy ez már az angol kagyló!!! Vagyis a "messziről" hozott.
Szerencsére itt kint még nem faragtam rá, de fő az óvatosság. A kagyló amúgy is egy olyan állat, amivel óvatosan kell bánni. Megtisztításakor figyelni kell rá, hogy tényleg csak az "élő" példányok kerüljenek a fazékba/sütőbe.


A kagyló megtisztításáról itt már írtam. Jelen esetben is így történik a megtisztításuk, azonban az elkészítés  nem fazékban, hanem sütőben.

És akkor a recept:
HOZZÁVALÓK(2 főre)

1-1,5 kiló fekete kagyló (fejenként kb fél kilóval érdemes számolni, viszont így a szezon végén érdemes egy kicsit ráhagyni, mert jelen esetben is bizony elég sok volt a már el nem készíthető példány)
póréhagyma (zöld része)
5-6 szem koktélparadicsom
2 ek kagylófűszer (Magyarországon halfűszer is tökéletes)
5 deka vaj
1 deci fehér bor
2 ek olíva olaj
alufólia

ELKÉSZÍTÉS

A sütőt melegítsük elő 200 C fokra.
Három egy forma hosszúságú alufóliát tépjünk le (kicsit nagyobb mint egy sütő tepsi méretű). Ebből kettő lesz a "tálunk" alja, egy a "teteje".
A tepsibe tegyünk egymásra két alufóliát, majd rakjuk rá a kagylót (mindet).
Locsoljuk meg olívaolajjal, tegyük rá a megtisztított és felkarikázott póréhagymát, a paradicsomkarikákat, szórjuk meg a fűszerrel, locsoljuk rá a fehérbort, és kockázzuk rá a vajat.




A - harmadik - alufóliával takarjuk le, és az alsó alufóliával hajtsuk össze (minél hermetikusabban), hogy sütés közben a a fehérbor és vaj "gőzében" készüljön el a kagylónk.




Ha "lezártuk", sütőben kb 10-15 perc alatt süssük készre. 
Sülés közben a kagylók kinyílnak, így az alufólia meg fog emelkedni. Amikor kivesszük a sütőből szurkáljuk meg a tetejét egy pár helyen (hogy ki tudjon jönni a gőz), majd vegyük le a felső fóliát róla, és emeljük  át egy kínálótálba.





"Frites"sel és fehérborral tálaljuk!

Megjegyzés:
Legközelebb nem tepsibe, hanem egy sütőtálba fogom tenni az alufóliát, így elég lesz leszedni csak a tetejét, és már kínálható is!

TABBOULEH ORIENTAL




A korábbi postban már említett sárgarépa saláta után had mutassam "be" ezt a másik remek köretnek valót. Az alapanyaga a bulgur, amely szerencsére már Magyarországon is sok helyen fellelhető. Az elkészítése nem kíván nagy tudást, így a kezdők is nyugodtan álljanak neki.

Szoptatós anyaként az egyik "nagyágyúm", észrevehetően megdobja a tej mennyiségét, melyet a kislányom is  lelkesen fogad. Most szerencsémre az "FF" (FérjFőz" kategóriába került, vagyis Férjem megcsinálta Nekem! 

A bulgur leginkább a rizshez hasonlító durvára tört búza, amely a közel-keleti konyha egyik kedvelt alapanyaga. A tabbouleh talán a leghíresebb bulgurból készülő fogás. 
Az elkészítése megosztja a készítők "táborát": kevés bulgurral készülő patrezselyem-saláta, avagy sok bulgurral és kevés petrezselyemmel készül-e az igazi.

Hát Én ezt rövidre zárva egyszerűen petrezselyem nélkül készítem. Mi jobban szeretjük ha inkább a menta dominál benne.

Több válfaja is létezik, de mi az "oriental" változatot kedveljük. Készítenek még húsosat is, de Nálunk a hús inkább "külön" van. 

Ez a saláta nagyon jó kísérője a sült húsoknak, a parázson sült kolbászoknak.  



HOZZÁVALÓK

2 csésze bulgur 
4 csésze zöldséglé 
2 csésze kockázott paradicsom 
2 csésze kockázott kígyóuborka 
színes kalifornia paprika
fél csésze mazsola
fél csésze menta 
1 egész citrom héja és leve 
3 evőkanál olívaolaj 
1 teáskanálnyi őrölt kömény 
só 
bors

ELKÉSZÍTÉS

  1. A couscoust öntsük fel négy csésze forró zöldséglével, majd fedjük  le. Rakjuk félre és hagyjuk állni.  
  2. Ha már szépen megszívta magát, adjuk  hozzá  a felkockázott paradicsomot, az apróra vágott uborkát, a felaprított kaliforniai paprikát a mentát és a mazsolát.  
  3. Tegyük egy shakerbe (vagy ha nincs,akkor egy befőttesüvegbe) a finomra reszelt citrom héjat és a citrom kifacsart levét, az olívaolajat, 1 teáskanálnyi őrölt köményt, csipet sót és borsot. 
  4. Alaposan rázzuk  össze, majd a szósszal öntsük nyakon a zöldséges couscoust.

MEGJEGYZÉS

Úgy a legjobb, ha mielőtt fogyasztjuk legalább egy pár órára a hűtőbre rakjuk.

AVOKÁDÓ - A SZERELMI AFRODIZIÁKUM


Az avokádó ősi dél- amerikai növény, már 5000 évvel i.e. fogyasztották. Ezt a nagyon finom zöldséget (vagy gyümölcsöt?) Európában a  spanyolok honosították meg a XVI. században.
Nagyon tápláló sok proteint és olajat tartalmaz, energiatartalma 100g-ban  160kcl. Kevés cukor tartalma miatt a cukorbetegek is fogyaszthatják.
A benne lévő többszörösen telítetlen zsírsavak jó hatással vannak a szívre, az erekre és csökkentik a koleszterinszintet.
Az avokádó rendkívül gazdag vitaminokban: C, B és főleg E vitaminban ami rendkivül hatékony az öregedés ellen. Az avokádóolaj gyorsan avasodik, ezért a megkezdett tubust, illetve tégelyt érdemes mihamarabb felhasználni.

Depresszió kezelésére alkalmazott MAO-gátló gyógyszereket szedő betegek az avokádót lehetőleg kerüljék, mert magas vérnyomás alakulhat ki. Véralvadásgátló gyógyszerekkel való együttszedés esetén a beállított terápiás dózisok hatáserőssége csökkenhet, ezért lehetőség szerint az ilyen gyógyszereket szedő betegek se fogyasszák.

Elvétve megfigyeltek allergiás tünetek: kiütés, mellkasi fájdalom, de nem igazán jellemző rá.

A babakonyha kedvelt alapanyaga is: édesburgonyával elkeverve a kis felfedezők egyik legkedveltebb étele lehet.

Az avokádó régóta ismert afrodiziákum, azték neve, "ahuacacuahat", ami herefát jelent. Nah mielőtt elszárnyalna a képzeletünk, elárulom, hogy ez az elnevezés onnan származik, hogy párosával találhatók a fán.

Ha kedvünk van, csíráztathatunk avocadot. Ha egy megmosott avokádómagot hegyes végével lefele felfüggesztünk fogpiszkáló segítségével egy vízzel teli pohárra, akkor néhány héten belül a mag megreped, gyökeret, majd levelet ereszt. A csíráztatásnál arra kell figyelni, hogy a mag folyamatosan vízben legyen. Ha a növény már több levelet is hozott, ültessük humuszban gazdag talajba.





Salade de carottes râpées - Sárgarépa saláta



Ez a saláta a franciák egyik legkedveltebb salátája közé tartozik. Egy egyszerű mégis nagyszerű recept, mert bárhol, bármikor könnyen elkészíthető, és egy szabadtéri sütögetéshez ugyanúgy passzol mint egy puccos étteremben elköltött vacsorához. És a legjobb az egészben, hogy egészséges.!

Ki merem állítani, hogy a franciák TOP10-ében szerepel. Ez a saláta mindenhol megtalálható. De tényleg mindenhol a kávézók és a bisztrók menüjétől az éttermekig egyaránt. De ha úgy tartja kedvünk, akár meg is vásárolhatjuk a "charcuteries"ben is és a mega-hyper szupermarketekben is.
Általában kisebb-nagyobb adagokban árulják kiporciózva, vagy ha a pultból kérjük, akkor ott sorakoznak a Madame vagy Monsieur keze mellett egymásra pakolva a téglalap alakú műanyag tartálykák.. Sokszor nem a mennyiséget kérdezik meg érdekes módon, hanem azt, hogy hány főre számolják. A franciák általában "pour personne", vagyis "/fő" vásárolnak, főznek. Mivel több fogásból álló étkezéseik vannak, ezért annyit főznek amennyi elfogy (ha  éhes maradna az ember úgyis ott van az étkezés végén a saláta és a sajt, amitől minden bizonnyal jól lakik mindenki). De vissza a salátához!




HOZZÁVALÓK


6-7 szép sárgarépa
2 citrom
2-3 evőkanál olíva olaj
1-2 teáskanál barna cukor
ső, frissen őrölt bors


ELKÉSZÍTÉS


Lereszelem a sarágarépákat egy kézi reszelőn vagy géppel. 
Ezután következik az öntet:
Egy pohárba facsarom a citromok levét, hozzáadom az olíva olajat, a barna cukrot, némi sót, és megszórom egy kevés frissen őrölt borssal. Ráöntöm a sárgarépákra, majd jó alaposan összeforgatom (használjuk nyugodtan a két kezünket)
Nem kell tocsognia az öntetben, éppen meg kell csak hogy csillanjon a szálakon.

Van ahol kb apróra vágott  petrezselymet is tesznek hozzá, de Én anélkül készítem.
Hasonló módon készítenek más zöldségekből - cékla, zeller, stb... - is salátákat, de azokról majd egy másik részben.

JÉGKOCKA CITROMMAL ÉS LIME DARABOKKAL






Betört a jóidő, és már tavasz van.
Szeretjük a citromot és a lime-t egész évben, de tavasztól őszig megsokszorozódik a használatuk. A  jégkockák száma is egyenes arányban emelkedik a kinti hőfokok növekedésével. Így a citrom-menta-jégkocka kombója jól jön egy frissítő  limonádéhoz vagy koktélhoz.

Hozzávalók:
lime és/vagy citrom
mentalevelek
víz

Elkészítés:
A citromot felkarikázom, majd azt megint cikkelyeire vágom. Egy-egy cikkelyt teszek a jégkockakészítőbe, rátépkedek kisebb-nagyobb darabokban (egy-két) a mentaleveleket, óvatosan felöntöm vízzel, majd mehet is a fagyasztóba. 
Ha megfagyott ki szoktam tenni zacskókba, és készülhet is az új adag!

KÓKUSZ ÉS MANDULA GOLYÓK

A kókuszgolyó talán az egyik leg"alapabb"nak mondható édesség, amit már kisgyerekek is örömmel gyúrnak össze, és készítik a golyócskákat. Egyszerű, gyors, sütés/főzés nélkül készíthető  - de ellenállhatatlanul tészta-megcsipkedős - édesség. Nálunk legalábbis ha az készül, sorban tűnnek fel a kisebb nagyobb kezek a tál körül bele-bele kóstolgatni a tésztába.

Én nagyon szeretem a kókuszos dolgokat. Férjem sajnos kevésbé rajong értük. De hogy ne kelljen egyikünknek sem lemondani a kedveléséből, azért a fele adagot kókuszreszelékbe szoktam forgatni a másik felét pedig apróra zúzott mandulával. A mandula szeletkéket szoktam még apróra klopfolni - vagyis helyesbítek, nem Én, hanem ez egy remek elfoglaltság a kis kuktámnak...

Az alaptésztát kétféleképpen szoktam elkészíteni: meggylével vagy kávéval. A kezdőlépések ugyanazok, a befejezése is. 
Sajnos Nálunk viszonylag ritkán készül, mert itt kint Franciaországban nincs a a jó kis magyar háztartási keksz. De majd felfedezem, hogy mivel lehetne helyettesíteni...



És a recept:

HOZZÁVALÓK

50 dkg háztartási keksz
10 dkg vaj
2 evőkanál kakaó
20 dkg porcukor
kókuszreszelék / apróra zúzott mandula

meggybefőtt leve / kb 2-2,5 deci erős kávé + 1 evőkanál vaníliaaroma


ELKÉSZÍTÉS

A kekszet daráljuk le, keverjük el a porcukorral, a kakaóval és a szobahőmérsékletű vajjal. 
És innentől különbözik a két változat:
Ha meggybefőttel "töltjük", akkor a befőtt levéből annyit tegyünk hozzá, hogy formálható legyen.  Ha "sima" kávéval készítjük, akkor a kávé és egy evőkanál vaníliaaromából tegyük hozzá a kellő mennyiséget.
Majd mindkét recept "ugyanúgy" folytatódik: nedves kézzel készítsünk golyókat a masszából és egyenként forgassuk meg őket a kókuszreszelékben vagy a manduladarában.

Megtölthetjük meggybefőttel is, ilyenkor a golyók közepébe  nyomott mélyedésbe nyomkodjuk bele a meggyszemet, és egyengessük körbe a tésztával. 
Takarjuk le fóliával, és tegyük hűtőszekrénybe 1-2 órára (amíg meg nem keményedik).

GRILLEZETT KECSKESAJT RÓKAGOMBÁVAL (GLUTÉN-, LISZT-, SZÓJAMENTES)

Grillezett kecskesajt az ünnepi vacsoránk egyik előételeként szerepelt. Valami olyasmit szerettem volna amiben van kecskesajt (Férj nagy kedvence) és mégis valami könnyedebb... 

A glutén, liszt-, szójamentes diétákban fogyasztható!

Hát ez lett belőle:





HOZZÁVALÓK

rókagomba
kecskesajt,
olívaolaj,
póréhagyma,
saláta,
rosé bor,
só, bors
saláta


ELKÉSZÍTÉS


A megtisztított róka gombák kalapjának mindkét oldalát olívaolajon süssük meg, és tegyük félre. 
Ugyanebben a serpenyőben a tisztított, vékony karikákra vágott póréhagymát sóval, borssal és  rozé borral pároljuk meg. Ezután a kecskesajtot szeleteljük fel, és szintén mindkét oldalát süssük meg. Végezetül készítsünk salátaágyat a tányérra, tegyük rá a gombákat, majd a párolt póréhagymát és a grillezett kecskesajtot. 
Melegen tálaljuk!

GYORS POGÁCSA

Ezt a receptet szívből ajánlom megjelölni, mert egy villámgyors sósság, amit bármikor negyed óra alatt elkészíthetünk.

HOZZÁVALÓK

1 csomag leveles tészta (pâte feuilletée)
10 deka reszelt sajt
1 tojás
szezámmag

ELKÉSZÍTÉS

1. A kinyújtott leveles tészta felét szórjuk meg reszelt sajttal!


2. Hajtsuk rá a másik - nem sajtos - oldalát!


3. kinyújtsuk ki a ráhajtott sütőpapírral együtt!


4. megint szórjuk meg a felét reszelt sajttal!


5. és ismét hajtsuk rá a nem sajtos felét!


6. a papír segítségével megint nyújtsuk ki!


7. egy kis lyukú pogácsaszaggatóval szaggassunk kis korongokat a tésztából!


8. Majd tegyük egy szilikon lappal bélelt tepsibe a pogácsákat. Kenjük meg a felvert tojással és szórjunk rá reszelt sajtot vagy szezámmagot, a sütő legmagasabb hőfokán 8-10 perc alatt süssük készre!


RAKOTT ENDÍVIA (GLUTÉN-, LISZT-, LAKTÓZ-, HOZZÁADOTT CUKORMENTES)

A rakott ételeket inkább télinek mondhatók, mivel nem a könnyű-light vagy ahogy a franciák mondják légére kategóriába tartozik.
Viszont egyik vitathatatlanul nagy előnyük, hogy elkészíthetőek előre, vagy akár ha időnk csak úgy engedi, akkor különböző lépésenként. De egy vendégvárós ebéd vagy vacsoraként is megállja a helyét. 

Endíviát sokszor látok a polcokon, szeretik is a francia emberek salátának nyersen, vagy megpárolva köretként. Ez a rakott endívia nagyon hasonlít ízben a rakott kelhez, amit én nagyon szeretek, de Férjem nem. Vagyis ahogy Ő fogalmaz, a kelkáposzta nem szereti Őt. De hogy azért még se kelljen lemondani róla készült el ez a verzió.

A glutén-, liszt-, laktózmentes diétákban fogyasztható, hozzáadott cukrot nem tartalmaz!




HOZZÁVALÓK


4-5 db endívia
50 deka darált marhahús
1 póréhagyma,
2-3 gerezd fokhagyma,
só, bors ízlés szerint,
2 dl laktózmentes tejföl (kispohár),
2 dl barna rizs, (tejfölös pohárnyi)
15 dkg reszelt laktózmentes sajt,
3 evőkanál olívaolaj,
2 darab tojás,
2-3 evőkanál reszelt növényi parmezán


ELKÉSZÍTÉS


Az endíviákat tisztítsuk meg, majd szedjük leveleire. Egy nagy tálba vízbe áztatva tegyük félre.

A sütőt melegítsük elő 200°C-ra.

Kanalazzuk egy kis tálkába a tejfölt és keverjünk hozzá 10-15 deka reszelt sajtot, sózzuk, borsozzuk, majd tegyük félre. 
A póréhagymát karikázzuk fel (zöld részét is), majd egy serpenyőben olívaolajon pároljuk üvegesre.
Tegyük egy tálba a ledarált marhahúst, fűszerezzük sóval, borssal, és az összezúzott fokhagymával. Alaposan forgassuk össze, majd adjuk hozzá a póréhagymát, a (tejfölös pohárral kimért) rizst és a tojásokat. 
Egy sütőtál aljára öntsünk egy pár kanál olívaolajat, kenjük ki vele, majd szórjuk meg 2-3 evőkanál reszelt parmezánnal. 
Tegyük rá a lecsöpögtetett endívia levelek kb 2/3 részét (az endívia levelek 1/3 része kb maradjon meg a tetejére befedéshez.) 
Rakjuk rá a darált húsos tölteléket, majd a tetejét fedjük le a maradék endívialevéllel. Öntsük rá a tejfölös sajtos krémet, majd 35-40 perc alatt süssük készre. 
Tejföllel tálaljuk.

CÉKLA a magyar aloe vera!!

Ezt ma kaptam e-mailbe, gondoltam megosztom Veletek.
És mennyivel olcsóbb mint a patikai vitaminok...

CÉKLA a magyar aloe vera!!

A cékla kiváló többek között a bőrbetegségek kezelésére, fáradtság ellen, hólyagpanaszokra, keringési rendellenességekre, a klimax
tüneteinek enyhítésére, májpanaszok kezelésére, menstruációs zavarokra, a nyirokrendszer zavarainak kezelésére, szempanaszokra -mint például a szemfáradás vagy a szürkehályog -, szív-, és vérnyomás
rendellenességeinek kezelésére, valamint vesepanaszokra egyaránt. A várandósság ideje alatt is ajánlott a fogyasztása, hiszen segít a vérképzésben. Nyersen, reszelve vagy szeletekben
A cékla gyökere és levele egyaránt fogyasztható, sőt, mindkettő szinte ugyanannyi hasznos tápanyagot tartalmaz. A céklalevél nem csak egészséges, de rendkívül jól mutat a salátákban: a legtrendibb éttermek ma előszeretettel használják a lila erezetű, élénkzöld
leveleket.
A mézédes céklagumót legjobb, ha nyersen salátaként, vagy reszelve fogyasztod. Ha fokozni szeretnéd az ízhatást, reszelj hozzá almát vagy
körtét is, így igazán ízletes vitaminpürét kaphatsz! Ha nassolnál valamit, rágcsálj szeletekre vágott céklát: segíti a vérképzést és kiváló antioxidáns.

Mindegy hogyan, de fogyaszd!
Hiszen nagyon egészséges, és láthatod, hogy az elkészítésének számtalan módja van. Használd ki a természet gyógyító ajándékait, hogy minél kevesebb időt kellejen a betegséggel foglalkoznod!

Kedvcsinálókét egy ízletes és gyorsan elkészíthető céklasaláta recept

Hozzávalók: 
60 dkg cékla, 
3-4 db kisebb alma, 
1 vöröshagyma, 
2 kanál citromlé, 
1 evőkanálnyi méz, 
2 evőkanálnyi olívaolaj és egy kis só.

Elkészítés: 
Az alaposan megmosott céklát hámozd meg, öblítsd le, reszeld vékonyra és tedd be egy tálba. Ezután a megmosott és meghámozott almát és vöröshagymát is reszeld hozzá, sózd meg, add hozzá a citromlevet, olíva olajat és a mézet. Forgasd össze alaposan az alapanyagokat, majd hagy hűlni néhány órát. Önmagában is fogyaszthatod, de ízletes köret lehet frissen elkészített sült mellé is.

Bolondítsd meg egy kis kecske sajttal, és máris kész a sült cékla és kecskesajt saláta


A Cékla a Magyar Aloe Vera! Fogyassz belőle minél többet!
Olcsóbb és finomabb, mint bármelyik patikai vitamin, vagy étrend kiegészítő!!!

VEGÁN AVOKÁDÓKRÉM (MINDENMENTES*, LOW CARB)

Egyszerűen, könnyen, és nem utolsó sorban gyorsan elkészíthető és kevés hozzávalóból elkészíthető ez a fenséges kenyérkence vagy mártogatós. 
A finom avokádókrém titka, hogy jó, érett avokádóból készüljön.  
De milyen a jó avokádó? Az érettségi fokot például tapintással ellenőrizhetjük le.

Ez alapján 3 kategóriába sorolhatóak az óvatos megnyomkodás alapján: 
  • ha nem marad rajta az benyomott ujjnyomunk, az avokádó nem érett még, és nem jó ízű. 
  • ha van egy kis nyom, az avokádó megérett
  • ha sok/mély nyom marad, az avocado túlérett és nem jó. 

Érdemes még a szárát is leszedni. Ha alatta:
  • sárga vagy zöld, akkor jó az avokádó, érett! 
  • barna színű, akkor túlérett, mert a belseje is valószínűleg elkezdett barnulni. 

Ha pedig nagyon nehezen akar lejönni a szára, akkor az bizony még éretlen, számolni kell vele, hogy csak pár nap múlva lesz fogyasztásra alkalmas. (Érdemes banán mellé tenni, hamarabb beérik.)


A low carb, és a *mindenmentes, vagyis a glutén-, liszt-, laktóz-, szója-, tej-, tojásmentes diétákban fogyasztható, hozzáadott cukrot nem tartalmaz!






HOZZÁVALÓK


2 érett avokádó
néhány csavarásnyi frissen őrölt fokhagymagranulátum
1 evőkanál friss lime vagy citromlé
½ érett paradicsom (vagy 5-6 koktél paradicsom)
½ teáskanál durva só
½ kk csillipehely
egy késhegynyi frissen őrölt fekete bors
egy késhegynyi frissen őrölt szerecsendió




ELKÉSZÍTÉS


Az avokádókat vágjuk félbe és távolítsuk el a magját. Egy kanállal kapargassuk ki egy keverőtálba a héjából, és adjuk hozzá a paradicsomot. 

Egy botmixer segítségével (ki mennyire pépesre szereti) pürésítsük össze. Adjuk hozzá a lime vagy citrom levét, és ízesítsük a fűszerekkel. 

A kész krémet fedjük le egy tetővel vagy frissentartó fóliával, hogy ne érintkezzen közvetlenül a levegővel a felszíne ezzel is megakadályozva az oxidációt (barnulást).

Fogyasztásig tároljuk hűtőben, frissen őrölt borssal megszórva kínáljuk (elhagyható!).





PÂTÉ DE FOIE DE POULET - ROZMARINGOS MÁJPÁSTÉTOM (GLUTÉN-, LISZT-, LAKTÓZ-, TOJÁS-, HOZZÁADOTT CUKORMENTES)

Akár a reggeli a friss pirítósunkra kenve, akár vendégváró falatoknak remek választás ez a csirkemájból készült pástétom. Friss zöldségekkel fogyasztva csak jól indulhat a nap!

A glutén-, liszt-, tojásmentes diétákban fogyasztható, hozzáadott cukrot nem tartalmaz!



HOZZÁVALÓK

15-20 dkg csirkemáj
1,5-2 deci laktózmentes tej
1 póréhagyma 
2-3 evőkanál olívaolaj (vagy 5-7 dkg laktózmentes vaj),
1 kávéskanál dijoni mustár
1 deci zöldségalaplé
1 kávéskanálnyi kakukkfű
2-3 kisebb ág rozmaring 
1 csipet őrölt fehér bors


ELKÉSZÍTÉS


A májat tisztítsuk meg, és vágjuk kisebb darabokra. Tegyük egy egy tálba, amit felöntsünk fel annyi tejjel, hogy ellepje (kb másfél-két deci). 
A póréhagymát vágjuk vékony karikákra, és egy serpenyőben előhevített vajon vagy olívaolajon, közepes hőfokon kezdjük el üvegesre párolni. 
Adjuk hozzá a májat, a fűszernövényeket, és öntsük fel az alaplével. 

Amikor a külseje már "kérget" kapott, öntsük hozzá a tejet, majd lefedve, - de néha óvatosan megrázva és megkeverve - addig pároljuk, amíg a máj közepe sem lesz rózsaszín.

Húzzuk félre, majd mixerben pürésítsük.

Adjuk hozzá a maradék vajat vagy olívaolajat, a mustárt, és a fűszereket, majd alaposan keverjük össze. Tegyük hűtőbe tálalásig.

CROTTIN DE CHèVRE AU LARD

A francia sajtok közül az egyik legfinomabb szerintem a kecske. Általában a sajtokat vagy főfogásnak tálalják (pl: raclette), vagy az étkezést lezárásképpen. De akad egy-egy eset, amikor előételként kerül az asztalra.
Ez egy ilyen eset. A finom bacon szalonna sütés közben ad egy kis zsiradékot ahhoz, hogy finoman meg tudjon folyósodni a kecskesajt, a provence-i fűszerek pedig kiemelik a sajt és a szalonna ízkombinációját.



Ez a recept vendégvárónak is tökéletes, hisz előkészíthetők a kis csomagocskák, a saláta ágy is, és akkor csak gyorsan pár perc alatt meg kell olvasztani ezt a kis csodát.

Hozzávalók (2-4 főre):
4 kis kecskesajt korong (kb ujjnyi széles korongok)
4 vékony bacon csík
4 kk provence-i fűszerkeverék

A kis sajtkorongokat betekerem a bacon csíkokkal, majd a tetejükre szórom a provence-i fűszerkeveréket.
Egy serpenyőt felforrósítok, majd magas hőmérsékleten (nagy lángon) 2-3 percig sütöm mindkét oldalukat (egy csipesz vagy spatula segítségével óvatosan megfordítom).
Salátaágyon tálalom.

Nagyon finom előétel!

MEGGYES MANDULÁS ALMATORTA




HOZZÁVALÓK


1 csomag vajas tészta
3-4 szép érett alma
10-15 deka szeletelt mandula
8-10 deka barna cukor
egy kisebb üveg meggybefőtt (lecsepegtetve és kinyomva)
1 evőkanál vaníliaaroma
1 teáskanál fahéj
vaj a tortaforma kikenéséhez


ELKÉSZÍTÉS


A sütőt melegítsük elő 200 fokra.
Az almákat hámozzuk meg, és a (nagy lyukú reszelőn) reszeljük le. Tegyük egy edénybe a lereszelt almát és dinszteljük meg. 
Adjuk hozzá a barna cukrot, a fahéjat, a meggybefőttet és a vaníliaaromát. Amikor már elvesztette az alma a savasságát húzzuk félre, és kicsit hagyjuk kihűlni (épp csak annyira, hogy kézbe lehessen venni és ki lehessen nyomni a levét).
Keverjük a kinyomkodott gyümölcsökhöz a mandula szeleteket, majd egy vajjal kikent tortaformába nyomkodjuk bele a vajas tésztát. Kanalazzuk rá az almás tölteléket, egyengessük el végezetül a kilógó tésztát egy kicsit megfodrozva hajtogassuk rá a tetejére.

200 fokos sütőben kb 30-35 perc alatt süssük készre.

LENCSEKRÉMLEVES

A lencse bár nem a hírhedt puffasztó "k" betűsök (karfiol, kelbimbó, káposzta, stb...) közé tartozik, mégis sokan tartanak tőle puffasztó hatása miatt. Ezen sokat segíthetünk azzal, hogy elkészítés után botmixerrel ha szétpürésítjük, így könnyebben emészthetővé válik.

A tojás-, glutén-, lisztmentes diétákban fogyasztható, hozzáadott cukrot nem tartalmaz!





HOZZÁVALÓK

20-25 dkg lencse
1 fél póréhagyma
olívaolaj
2-3 db sárgarépa
1 babérlevél
1 tk curry por
1 evőkanál pirospaprika
1,5 liter víz
só, bors, fokhagyma granulátum
egy kisebb doboz joghurt


ELKÉSZÍTÉS

A lencsét mossuk meg, öntsük fel forró vízzel, fedjük le és tegyük félre 2-2,5 órára.
A póréhagymát vágjuk fel vékony karikákra, és két-három evőkanálnyi olívaolajon pároljuk meg. Szórjuk meg a pirospaprikával, a curry porral, sózzuk, borsozzuk, majd csavarjunk hozzá egy kevés fokhagyma-granulátumot. Adjuk hozzá a lencsét, a felkarikázott sárgarépát és a babérlevelet. Öntsük fel kb két liter vízzel, forraljuk fel, majd közepes lángon tetővel lefedve főzzük puhára a lencsét.
Ha megpuhultak a szemek, vegyük ki belőle a babérlevelet, és botmixerrel pürésítsük össze. Keverjünk hozzá egy kisebb doboz natúr joghurtot, majd ízlés szerint még sózzuk, borsozzuk.


Egy kis francia, egy kis magyar. Olykor pedig teljesen más! Kalandozás a konyhán innen és túl!